@WORKOUT

Magnez - wszechstronny !?

Magnez - wszechstronny !?

Magnez jest niezbędnym minerałem. Oznacza to, że musimy dostarczać organizmowi odpowiednią ilość magnezu poprzez dietę, ponieważ nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować tego minerału. Jednak niedobór prowadzi do „nieprzyjemnych” skutków ubocznych. Ponieważ magnez bierze udział w ponad 300 procesach metabolicznych w organizmie człowieka. Można więc powiedzieć, że bez magnezu nic nie działa w naszym organizmie. A przynajmniej nic optymalnie.

Magnez jest szczególnie ważny w przenoszeniu pobudzenia między komórkami nerwowymi i mięśniowymi. Są one regulowane przez magnez. Magnez jest również ważnym minerałem zmniejszającym stres, ponieważ „buforuje” reakcje stresowe w organizmie. Jest to spowodowane korzystnym wpływem magnezu na funkcje mózgu. Magnez przyjmowany przed snem może również prowadzić do lepszej regeneracji podczas snu.

Ale magnez jest również niezbędny dla sportowców fitness, którzy chcą bardziej stonowanej i jędrniejszej masy mięśniowej. Ponieważ bez wystarczającej ilości magnezu, który jest dostarczany z pożywieniem, białka nie mogą być optymalnie syntetyzowane.

Z drugiej strony, niedobór magnezu jest zwykle najpierw zauważalny poprzez częste występowanie drgawek mięśni, które przechodzą w skurcze mięśni lub niekontrolowane ruchy mięśni. Podobny do chorobliwego tiku. Ale bóle głowy lub nastroje depresyjne są również powszechnymi objawami niedoboru magnezu. Osoby, które muszą dużo pracować, wykonują stresującą pracę i mają trudności z wyłączeniem się po stresującym dniu, to typowe grupy docelowe, które mogą skorzystać na zwiększeniu spożycia magnezu poprzez spożycie posiłków.

Szczególnie wysokiej jakości źródłami magnezu są orzechy, różne nasiona, ale także czekolada i kakao. Jeśli więc chcesz sięgnąć po czekoladę, powinieneś wybrać wariant o jak najwyższej zawartości kakao. Zalecamy zawartość kakao 75% i więcej. Problem z naturalnymi dostawcami magnezu, jakim jest magnez zawarty w wielu nasionach, polega na ich biodostępności. Większość pokarmów roślinnych zawiera również lektyny lub fityny, które przylegają do wolnego magnezu i tworzą na przykład fityniany magnezu. Nie mogą one już być prawidłowo wchłaniane przez organizm. Jeśli cierpisz na niedobór, lepiej wspomóż pamięć przyjmując suplementy diety. Przynajmniej chwilowo. Następnie, gdy niedobór zostanie wyeliminowany, należy wrócić do zbilansowanej i zróżnicowanej diety bogatej w magnez.

Przyjmując suplementy należy pilnie zwrócić uwagę na rodzaj spożywanego magnezu. Ponieważ również tutaj nie wszystko, co się świeci, to złoto, a biodostępność jest czasami szokująco niska. Najlepszymi źródłami spożycia są bez wątpienia cytrynian magnezu lub asparaginian magnezu. W badaniach naukowych te dwie formy magnezu mają najlepsze wartości dla możliwie najpełniejszego wchłaniania. Jeśli następnie dodasz zalecane dzienne zapotrzebowanie na magnez, jesteś całkowicie bezpieczny.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl