@WORKOUT

Kolagen / Rodzaje / Znaczenie

Kolagen / Rodzaje / Znaczenie

Kolagen jest białkiem strukturalnym, spotykanym wyłącznie u wielokomórkowych organizmów zwierzęcych, a zatem także u ludzi, wytwarzanym przez fibroblasty obecne w tkance łącznej. Wpływa na szereg ważnych funkcji, m. in. warunkuje prawidłową budowę tkanki chrzęstnej w stawach wzmacnia naczynia krwionośne, zapewnia elastyczność skory bądź pomaga kościom wytrzymać większe obciążenia. Stanowi niezbędny składnik całego organizmu.

Biochemicy wyróżniają aż 29 typów kolagenu [!], przy czym każdy z nich, kodowany przez inne geny, dominuje w odpowiednich tkankach lub strukturach organizmu. Kolagen zaliczany jest do tzw. substancji lub macierzy pozakomórkowej i tworzy tkankę łączną, która pełni wiele różnorodnych funkcji. Występuje m.in. w kościach, zębach, chrząstce, więzadłach, powięziach, skórze i innych obszarach ciała narażonych na oddziaływanie ogromnych sił lub przeciążeń.

Dla człowieka znaczenie mają – w aspekcie dietetycznym – przede wszystkim trzy typy kolagenu. Typ pierwszy (I) obecny jest przede wszystkim w skórze, naczyniach krwionośnych, kościach i więzadłach, drugi (II) w chrząstce stawów, natomiast trzeci (III) w chrząstce, kościach, tkance łącznej i więzadłach.

Jak działa kolagen ?

Suplementacja preparatami kolagenu ma na celu dostarczenie aminokwasów niezbędnych do regeneracji tkanki chrzęstnej w stawach lub samego kolagenu w skórze. W procesie trawienia niewielka część kolagenu spożytego z pokarmami przedostaje się do krwiobiegu w postaci krotko-łańcuchowych oligopeptydów. Substancje te są oporne na występujące we krwi proteazy, przez co w niezmienionej postaci są transportowane do tkanek. 

Faktem jest, że specyficzny skład aminokwasowy kolagenu w większym stopniu uzupełni ewentualny deficyt przy resyntezie kolagenu w chrząstce stawów w porównaniu z innym rodzajem białek dostarczanych z dietą

Bioaktywne Peptydy Kolagenowe® (BCP) stymulują metabolizm kolagenu. Oznacza to dokładnie, iż po podaniu konkretne typy kolagenu gromadzą się w określonym miejscu i powodują swoje namnażanie poprzez stymulację organizmu.  Są to białka szyte na miarę, wykonane w bezpiecznym i certyfikowanym procesie produkcyjnym (ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001 i FSSC 22000). Kluczem do tej technologii jest etap enzymatyczny, polegający na cięciu kolagenu na określone peptydy. BCP obejmują szereg zoptymalizowanych specyficznych peptydów, które pozwalają osiągnąć określone korzyści zdrowotne lub kosmetyczne. Bezpośrednio stymulują metabolizm docelowej tkanki łącznej komórki zaangażowanej w biosyntezę kolagenu. Są czystymi źródłami aminokwasów białka kolagenu, które szybko trawione zostają w pełni wykorzystane przez organizm. 

Dlaczego ważne jest źródło pochodzenia kolagenu ?

Tak jak w przypadku przetworzonej żywności, gdy ważne jest kto ją produkuje i w jaki sposób, tak samo jest w przypadku kolagenu. Pochodzenie kolagenu od godnego zaufania producenta dysponującego odpowiednią technologią produkcji i zapleczem laboratoryjnym jest kluczowe dla jego jakości i skuteczności. Co więcej - koncerny wyspecjalizowane w produkcji kolagenu jak GELITA czy ROUSSELOT, produkują kolageny w odpowiednio dobranych proporcjach różnych typów i o różnym stopniu hydrolizy - i takie produkty posiadają kliniczne badania skuteczności, a dodatkowo są opatentowane. Jednym słowem - nie ma jednego kolagenu, który wspiera wszystkie tkanki w równym stopniu - zawsze jest jakiś priorytet, a wynika to z różnych rodzajów kolagenu w organiźmie. 

Bioaktywne peptydy kolagenowe to kompozycja różnych specyficznych peptydów zoptymalizowanych pod kątem określonych korzyści fizjologicznych. Peptydy pochodzą z wysoce kontrolowanego procesu produkcji kolagenu. W rezultacie Bioactive Collagen Peptides® różnią się fizjologiczną funkcjonalnością. Są zoptymalizowane pod kątem maksymalizacji stymulacji typów komórek ludzkich biorących udział w biosyntezie kolagenu. 

Konkretne zastosowania dedykowanych kolagenów:

FORTIGEL (Gelita) - stawy, chrząstki, ścięgna, więzadła (Więcej informacji) / DO PRODUKTU

VERISOL (Gelita) - skóra twarzy, włosy, paznokcie (Więcej informacji) / DO PRODUKTU

PEPTIPLUS (Gelita) - budowa i regeneracja masy mięśniowej (Więcej informacji)  DO PRODUKTU

PEPTAN F (Rousselot) - kolagen rybi, skóra, stawy, kości (Więcej informacji) / DO PRODUKTU


 

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl