CZY POCHODZENIE ETNICZNE WPŁYWA NA SPOSÓB STARZENIA SIĘ SKÓRY?
TAK, WPŁYWA. NAJLEPSZY SPOSÓB PIELĘGNACJI SKÓRY ZALEŻY OD TEGO SKĄD JESTEŚ.
Ile jest grup skór?
Ogólnie rzecz biorąc, skórę można podzielić na cztery szerokie grupy: Afrykańska / Amerykańska, Azjatycka, Kaukaska i Latynoska / Latynoska. Należy zauważyć, że każda z tych kategorii jest heterogeniczna, dlatego musimy unikać nadmiernego uogólniania. Jednocześnie świadomość tych czterech grup skóry może pomóc nam lepiej zrozumieć, w jakim stopniu i jak wiek wpływa na naszą skórę, w zależności od naszego pochodzenia genetycznego i etnicznego.
Jakie są ważne różnice w skórze?
Jedną z najbardziej oczywistych różnic w czterech grupach skóry jest kolor skóry. Mówiąc najprościej, kolor skóry zależy od ilości melaniny w skórze. Na przykład osoby rasy białej mają zwykle mniejszą ilość melaniny, co prowadzi do jaśniejszego odcienia skóry. Może to sprawić, że rasy kaukaskie będą bardziej podatne na wyraźne fotostarzenie, przedwczesne pojawienie się starzenia z powodu uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym (UV). Ciemniejsze odcienie skóry mają wyższą zawartość melaniny, która zapewnia silniejszą fotoprotekcję, prowadząc do mniejszego fotostarzenia. Z drugiej strony melanina w ciemniejszych skórach może być niestabilna, co powoduje, że te grupy skóry są bardziej podatne na dyspigmentację lub nieprawidłowości w tworzeniu lub rozmieszczaniu pigmentu.
Istnieją inne różnice. Na przykład skóra kaukaska jest delikatna, zwykle wykazuje wcześniejszą utratę struktury włókien elastyny i kolagenu, co powoduje zmarszczki. Ciemniejsze odcienie skóry mają zwartą skórę właściwą w głębokiej warstwie skóry, z bardziej aktywnymi komórkami i silniejszą siecią kolagenową. Z tego powodu osoby o ciemnej karnacji zwykle nie zaczynają się marszczyć do 10 do 20 lat później.
Jakie oznaki starzenia wykazują różne typy skóry?
W wyniku tych i wielu innych różnic każda grupa skóry wykazuje różne objawy starzenia. Na przykład:
- W przypadku jaśniejszych odcieni skóry, takich jak skóra kaukaska, jednym z głównych problemów jest powstawanie i pojawianie się zmarszczek;
- U Azjatów na jasnej skórze mogą pojawić się ciemne plamy lub przebarwienia;
- W przypadku osób pochodzenia latynoskiego problemem może być tworzenie wyraźnych fałdów nosowo-wargowych lub „zmarszczek uśmiechu”;
- W przypadku ciemniejszej skóry, na przykład u osób pochodzenia afrykańskiego, problemem może być niejednorodna pigmentacja, tworząca ślady lub nierówny koloryt.
Czy naukowcy zajmują się pielęgnacją skóry i pochodzeniem etnicznym?
Oprócz pochodzenia etnicznego każdy z nas ma unikalny układ genetyczny. Oznacza to, że starzenie się skóry będzie miało różne i często unikalne skutki przez całe życie. Wszystko to potwierdza, że gdy badamy wpływ starzenia się skóry, kluczowe znaczenie ma uwzględnienie rodzaju skóry i pochodzenia etnicznego. W naszym najnowszym badaniu uczyniono to priorytetem: przeprowadzając je w Brazylii, byliśmy w stanie zbadać mieszaną populację o szerokim zakresie etnicznym i typach skóry. Inwestowanie w tego rodzaju badania naukowe pomoże nam stworzyć lepszy obraz różnorodności unikalnych typów skóry w naszym świecie - i pomoże Ci lepiej zadbać o zdrowie Twojej skóry.
Jak mogę spowolnić oznaki starzenia? 6 praktycznych wskazówek
Twoja skóra jest wyjątkowa, a to, jak zmienia się w czasie, będzie zależeć od twojej genetyki i pochodzenia etnicznego. Chociaż starzenie się jest procesem naturalnym, istnieją ogólne wskazówki, których wszyscy możemy przestrzegać, aby ograniczyć starzenie zewnętrzne - oznaki starzenia spowodowane przez nasze środowisko i styl życia. Włączenie pięciu poniższych wskazówek do swojego stylu życia może zmniejszyć widoczny wpływ tych czynników zewnętrznych na skórę i pomóc zachować młody wygląd skóry wraz z wiekiem. Zobacz poniżej wskazówki zainspirowane American Academy of Dermatology:
- Codziennie chroń się przed słońcem: załóż czapkę, okryj się, pozostań w cieniu lub stosuj filtr przeciwsłoneczny (SPF) 30+.
- Utrzymuj zdrową, zbilansowaną dietę: spożywanie większej ilości owoców i warzyw, mniej słodkich lub bogatych w węglowodany potraw oraz mniej alkoholu może sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądać młodziej.
- Ćwicz często: badania sugerują, że regularne ćwiczenia mogą wzmocnić układ odpornościowy i poprawić krążenie, pomagając zachować świeżość skóry.
- Kontynuuj pielęgnację skóry: nawilżaj codziennie, delikatnie myj skórę, myj twarz po spoceniu, upewnij się, że wszystkie używane produkty są bezpieczne i nie podrażniają skóry, nakładaj SPF 30+ na słońce.
- Unikaj powtarzających się wyrazów twarzy: często powtarzające się mimiki, takie jak zez, tworzą trwałe zmarszczki, gdy napinasz podstawowe mięśnie. Ograniczenie tych wyrażeń i ruchów może pomóc Ci pozostać bez zmarszczek.
- Odżywiaj skórę od wewnątrz: niektóre składniki sprawią, że Twoja skóra pozostanie nawilżona i będzie wyglądać młodziej. Pomocne mogą być witaminy, minerały, a także peptydy kolagenowe.