@WORKOUT

Zapalenie ścięgien i sport

Zapalenie ścięgien i sport

Według Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) szacuje się, że liczba konsultacji na świecie z powodu urazów układu mięśniowo-szkieletowego (ścięgien, mięśni, kości) przekracza 100 milionów przypadków rocznie, z czego 50% dotyczy ścięgien i więzadeł !

MKOl stwierdza, że urazy te prowadzą do znacznego spadku wyników sportowych, zmniejszają możliwości funkcjonalne w pracy i mają negatywny wpływ na zdolność do ćwiczeń. Wysoki odsetek tych urazów jest trudny do wyleczenia, a wiele osób cierpi z powodu bólu i długotrwałych problemów. Niezależnie od tego, czy uprawiamy sport okazjonalnie, czy zawodowo, przyczyna większości kontuzji ujawnia się podczas następujących trzech działań:

  • Intensywne, powtarzalne ruchy
  • Przepracowanie, które prowadzi do osłabienia kości, chrząstek, ścięgien, więzadeł i mięśni
  • Niedostateczna rozgrzewka mięśni przed treningiem

Dostępne badania pokazują, że podczas uprawiania sportu ogromny nacisk na stawy powoduje dwa główne zjawiska: odwadnia tkanki, czyniąc je bardziej wrażliwymi, oraz zwiększa ryzyko urazów. Wszystkie sporty wymagające powtarzających się ruchów i nagłych zatrzymań z dużą prędkością mogą spowodować uszkodzenia. Dlatego w przypadku uderzenia, ścięgna, więzadła, mięśnie i chrząstki mogą ulec pęknięciu, zwłaszcza na powierzchni tkanek stawowych, powodując tworzenie się blizn w tkankch.

Jak uniknąć zapalenia ścięgien i kontuzji podczas uprawiania sportu?

Aby uniknąć kontuzji, ważne jest, aby zadbać o mięśnie, ścięgna i więzadła przed, w trakcie i po treningu. Oto kilka wskazówek i przykładów, które mogą Cię poprowadzić:

Przed treningiem

  • Używaj odpowiedniego sprzętu do uprawiania sportu. Na przykład dobry but do biegania zapewni odpowiednie wsparcie podczas kroków
  • Pij wystarczającą ilość wody, aby odpowiednio się nawodnić
  • Przygotuj swoje mięśnie i stawy poprzez aktywną rozgrzewkę

Podczas treningu

  • Skoncentruj się na jakości, a nie na ilości. Odpowiedni ruch zapobiega kontuzjom sportowym
  • Rozpocznij powoli swoją aktywność i słuchaj swojego ciała

Po treningu

  • Rozciąganie po sporcie uwolni napięcie mięśni i ścięgien
  • Rób dni wolne, aby uniknąć przemęczenia mięśni i stawów. Właściwie dni odpoczynku są równie ważne jak sam sport!

Ważne jest, aby zawsze słuchać swojego ciała. Jeśli poczujesz ból, odpocznij. W przypadku uporczywego bólu nie wahaj się skonsultować się z lekarzem. Zapobieganie to zawsze najlepszy sposób na uniknięcie kontuzji!

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl