@WORKOUT

BIODOSTĘPNOŚĆ PEPTYDÓW KOLAGENU

BIODOSTĘPNOŚĆ PEPTYDÓW KOLAGENU

Peptydy kolagenowe pochodzą z czystego kolagenu. Peptydy kolagenowe są składnikiem funkcjonalnym stosowanym w żywności i napojach, a także w suplementach diety, wpływających na zdrowie kości i stawów oraz piękno skóry. Ponadto peptydy kolagenowe pomagają przyspieszyć proces regeneracji zarówno entuzjastów sportu, jak i profesjonalnych sportowców. Dane naukowe pokazują, że peptydy kolagenowe stosowane jako suplement diety mają zdolność stymulowania zarówno regeneracji komórek, jak i wzrostu w organizmie człowieka. Idea mechanizmów biologicznych leżących u podstaw tych korzyści zdrowotnych wciąż nabiera kształtu.

Co to jest biodostępność?

Składniki odżywcze w naszym pożywieniu są rozkładane na mniejsze cząsteczki najpierw w żołądku, a następnie w przewodzie pokarmowym. Gdy niektóre cząsteczki są wystarczająco małe, mogą zostać wchłonięte przez ścianę jelita do krwiobiegu. W tym ujęciu biodostępność odnosi się do tego, jak dostępny jest składnik odżywczy w pożywieniu, w jakim stopniu jest on „uwalniany”, rozkładany z matrycy pokarmowej, transportowany i wchłaniany do krwiobiegu. Im bardziej biodostępny suplement diety, tym skuteczniej się wchłania, co wywołuje szereg korzyści zdrowotnych. Dlatego biodostępność jest kluczową cechą każdego producenta nutraceutyków: słabo przyswajalny suplement diety oferuje konsumentowi bardzo niewielką wartość dodaną.

Co to jest bioaktywność?

Termin bioaktywność odnosi się do zdolności małej cząsteczki do modulowania funkcji biologicznej docelowej komórki i / lub tkanki, na przykład bioaktywnego peptydu, który jest małym fragmentem białka. Podczas trawienia peptyd musi zostać uwolniony z białka „macierzystego”, aby był bioaktywny. Peptyd może wywierać szczególną „aktywność biologiczną”, gdy dostanie się do krwiobiegu, działając na tkankę docelową.

Bioaktywność jest tym, co sprawia, że składnik odżywczy jest korzystny.

Większość składników odżywczych, które znasz (takich jak peptydy pochodzenia białkowego i witaminy) może być bioaktywna.

Tak więc każdy suplement diety, który twierdzi, że ma jakąś korzyść dla zdrowia stawów, kości, urody skóry i regeneracji sportowej, musi wykazać, że może rzeczywiście zostać wchłonięty przez organizm i pozostać bioaktywny we krwi, docierając do tkanki docelowej w ciele.

Peptydy kolagenowe: udowodniona biodostępność i bioaktywność

Korzyści zdrowotne wynikające z peptydów kolagenowych są dobrze znane. Istnieje wiele badań wykazujących ich skuteczność. Niedawne badanie (opublikowane w grudniu 2019 r.) [1] poszerzyło naszą wiedzę o tym, jak i dlaczego peptydy kolagenowe są tak skuteczne. Główne korzyści zależą od ich biodostępności i bioaktywności. Jak wspomniano, są to dwa najważniejsze elementy zapewniające korzyści użytkownikowi końcowemu.

Przyjrzyjmy się bliżej mechanizmowi biologicznemu:

Peptydy kolagenowe to mieszanka krótkołańcuchowych peptydów składająca się z dwóch do dwudziestu aminokwasów. Po wchłonięciu peptydy kolagenowe przechodzą ważne modyfikacje w organizmie. Enzymy trawienne rozkładają te łańcuchy na mniejsze kawałki (np. Di- i tripeptydy), łatwo przyswajalne przez organizm i mierzalne we krwi po suplementacji peptydem kolagenowym.

Po doustnym przyjęciu Peptanu obserwowano podwyższony poziom dipeptydów we krwi. Dwa najbardziej rozpowszechnione dipeptydy w suplementach kolagenu to hydroksyprolino-glicyna (Hyp-Gly) i prolina-hydroksyprolina (Pro-Hyp), dobrze znane ze swojej bioaktywności [2] [3]. Przykładowo, w przypadku urody skóry komórki w określonych warstwach skóry są stymulowane do produkcji wiążącego wodę kwasu hialuronowego, zwiększającego poziom nawilżenia skóry.

Podsumowując

Coraz więcej ludzi na całym świecie świadomie poszukuje naturalnych sposobów na wsparcie stawów, kości i zdrowia skóry. Coraz więcej osób aktywnie angażuje się w sport i intensywne treningi i zdaje sobie sprawę z wagi regeneracji sportowej. Jak widzieliśmy, peptydy kolagenowe mogą być skutecznym rozwiązaniem odżywczym dla tych konsumentów. Tak więc, przy rosnącej liczbie dowodów naukowych, peptydy kolagenowe przodują na tych rynkach.

Ref:

[1] Kleinnijenhuis, A.J., 2019. Non-targeted and targeted analysis of collagen hydrolysates during the course of digestion and absorption. Anal Bioanal Chem. 2019 Dec 24. doi: 10.1007/s00216-019-02323-x.

[2] Ohara, H., et al., 2010. Collagen-derived dipeptide, proline-hydroxyproline, stimulates cell proliferation and hyaluronic acid synthesis in cultured human dermal fibroblasts. The Journal of Dermatology, 37(4), 330–338. doi: 10.1111/j.1346-8138.2010.00827.x 

[3] Asai, T. T. et al., 2019. Food-Derived Collagen Peptides, Prolyl-Hydroxyproline (Pro-Hyp), and Hydroxyprolyl-Glycine (Hyp-Gly) Enhance Growth of Primary Cultured Mouse Skin Fibroblast Using Fetal Bovine Serum Free from Hydroxyprolyl Peptide. International Journal of Molecular Sciences, 21(1), 229. doi: 10.3390/ijms21010229

 

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl