@WORKOUT

Zasady nawadniania organizmu przed, w trakcie i po treningu

O tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Stan dehydratacji może być bowiem niezwykle niebezpieczny. Stałe uczucie zmęczenia, nawracające bóle i zawroty głowy, osłabienie i suchość w ustach to tylko niektóre objawy takiego zaburzenia. Sprawdź, jak prawidłowo nawadniać organizm przed, w trakcie i po treningu.

Nawadnianie organizmu a trening

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że poziom nawodnienia organizmu ma ogromny wpływ na efektywność treningów. Jeżeli spożyjesz zbyt mało płynów w ciągu dnia, szybko odczujesz spadek wytrzymałości zarówno podczas, jak i po uprawianiu aktywności fizycznej. Przełoży się to oczywiście na słabsze rezultaty treningowe, a w konsekwencji również na znaczną demotywację.

Jak więc nawadniać organizm, aby pozostać w pełni sił i zadbać o swoje zdrowie? Oto kilka prostych wskazówek Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej:

  • na 2-3 h przed treningiem – od 500 do 600 ml płynów; zaleca się zwykłą wodę lub wodę wymieszaną z węglowodanami w proszku;
  • w trakcie treningu – od 200 do 250 ml płynów bezpośrednio po zakończeniu rozgrzewki oraz od 200 do 300 ml płynów na każde 15-20 minut dalszej aktywności fizycznej; w tym przypadku również może być to woda z dodatkiem węglowodanów lub inny napój sportowy;
  • po treningu – około 200 ml płynów z dodatkiem węglowodanów i sodu wpijane w odstępach maksymalnie 20-minutowych przez 2 godziny.

Co pić podczas aktywności fizycznej?

Jak już zostało wspomniane, podczas aktywności fizycznej warto sięgać po wodę z dodatkiem węglowodanów i sodu. Pierwszy makroskładnik wpływa na efektywniejsze nawodnienie organizmu, jednocześnie redukując uczucie zmęczenia. Ponadto pozwala zwiększyć wydolność i znacząco poprawić postęp w treningach. Sód stosuje się z kolei po to, aby wzmóc pragnienie. Dzięki temu sportowiec może przyjąć więcej płynów bez niekomfortowego uczucia wzdęcia. Niektórzy doceniają go również za walory smakowe.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl