@WORKOUT

Nieco inny efekt L-karnityny

Nieco inny efekt L-karnityny

Większość sportowców fitness zna L-karnitynę jako „spalacz tłuszczu”. Dlatego jest stosowany szczególnie często podczas diet i przed latem. Ale termin „spalacz tłuszczu” nie jest właściwie dobrany. Ponieważ w rzeczywistości L-karnityna jest transporterem tłuszczu. Oznacza to, że L-karnityna niezawodnie transportuje aktywowane kwasy tłuszczowe w komórce mięśniowej do miejsca spalania.

Ale to nie wszystko! L-karnityna może nawet działać ochronnie na mięśnie, jak odkryli naukowcy. W tym celu przebadano grupę młodych sportowców. W ciągu dwóch tygodni sportowcy musieli regularnie pobierać próbki krwi. Połowa grupy otrzymywała 2 g L-karnityny dziennie, druga grupa otrzymywała placebo. Pod koniec dwóch tygodni badani musieli przejść intensywny trening wytrzymałościowy. Następnie ponownie pobrano próbki krwi.

Intensywny trening może uszkodzić mięśnie. Poszczególne związki białkowe są uszkadzane i rozkładane. To zupełnie normalne. Szczególnie interesujący w tym badaniu był jednak fakt, że ten rozpad mięśni mógł zostać zmniejszony przez podanie L-karnityny. Osoby, które otrzymywały 2g L-karnityny dziennie w poprzednich dwóch tygodniach miały istotnie niższe wartości odpowiednich parametrów krwi, co wskazywało na uszkodzenie struktur mięśniowych.

To uszkodzenie mięśni prowadzi również do objawów bólu mięśni. Można więc spekulować, czy osoby regularnie przyjmujące L-karnitynę mają mniej do zmagania się z bólami mięśni? Byłoby to oczywiście szczególnie interesujące w szczególnych sytuacjach, w których trzeba robić przerwy w treningu. Na przykład na wakacjach lub jeśli nie chcesz trenować przez najbliższy miesiąc wakacji i chcesz zrobić sobie przerwę. Bo każdy, kto kiedykolwiek zrobił sobie taką przerwę, będzie wiedział, że bóle mięśni po pierwszych sesjach treningowych po przerwie czasami są bardzo dokuczliwe. Jeśli jednak zaczniesz przyjmować suplementację L-karnityną na tydzień przed wakacjami i kontynuujesz ją w trakcie przerwy treningowej, możesz przynajmniej zmniejszyć ból mięśni po powrocie do pracy!

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl