@WORKOUT

Czy koktajle proteinowe są niebezpieczne?

Czy koktajle proteinowe są niebezpieczne?

Jeśli jesteś na scenie fitness przez jakiś czas, zauważysz, że spożywanie większej ilości białka niż oficjalnie zalecane jest powszechną praktyką wśród sportowców. Jednocześnie tak wiele innych źródeł raz po raz podkreśla, jak problematyczne dla zdrowia może być spożywanie dużych ilości białka. Szczególnie nerki byłyby narażone na ogromny stres. Dlatego generalnie nie zaleca się spożywania dużych ilości białka. Czasami nawet prawdziwe lęki podsycają horrory o niewydolności nerek i ... Ale czy tak jest naprawdę? A może to tylko kwestia nieporozumień? Przyjrzeliśmy się bliżej temu tematowi, aby uzyskać lepsze informacje. Przede wszystkim ... żaden zdrowy człowiek nie musi się bać białka!

Niewątpliwie chodzi o to, że osoby, u których zdiagnozowano chorobę nerek, muszą skrupulatnie podchodzić do spożycia białka. Ale tylko wtedy, gdy nerki są chore. I odwrotnie, nie oznacza to, że ta choroba została wywołana przez białko! Można to porównać do skakanki. Skakanka nie jest z natury niebezpieczna dla naszych stawów skokowych. Jeśli jednak masz złamaną kostkę, nie powinieneś wskakiwać na nią, jeśli to możliwe. Ale nie każdy, kto skacze na linie, automatycznie łamie kostkę.

Często twierdzi się, że nerki mogą się powiększyć w wyniku wysokiego spożycia białka. I nie można tego zlekceważyć. Ale to także jest całkowicie normalny fizjologiczny proces przystosowania się. Nerki muszą pracować ciężej i zwiększać swoją zdolność do pracy. Podobnie jak mięsień rośnie, kiedy go trenujesz. Rośnie też serce sportowca wytrzymałościowego. Dosłownie w swojej pracy. To sprawia, że serce jest bardziej wydajne i może dostarczać organizmowi więcej składników odżywczych i tlenu. Ostatecznie jest to jeden z powodów, dla których sporty wytrzymałościowe są tak zdrowe. Mówiąc obrazowo, proces ten można sobie wyobrazić również w przypadku fabryki. Jeśli zapotrzebowanie staje się coraz większe, moce produkcyjne są zwiększane i mała firma rodzinna stopniowo staje się ugruntowaną, bardziej wydajną firmą produkcyjną.

Oczywiście tych porównań nie można zastosować do naszych ciał jeden do jednego. Ale zasada jest taka sama. Z naukowego punktu widzenia nie ma również dowodów na to, że zbyt dużo białka może uszkodzić zdrową nerkę. Do wartości 3 g białka na kilogram masy ciała spożycie jest uważane za bezpieczne i nawet niektóre badania z 3,4 g białka na kilogram masy ciała, a nawet 4,4 g białka na kilogram masy ciała dziennie przez kilka tygodni nie wykazały żadnych niekorzystnych dla zdrowia skutków.

Nie oznacza to, że potrzebujemy tak dużo białka lub że zalecamy spożywanie dużych ilości białka. To po prostu oznacza, że nie ma się czym martwić podczas spożywania białka! Jeśli masz zdrową, sprawną nerkę, nie musisz się martwić o koktajle proteinowe. Będąc mężczyzną ważącym 80 kg, musiałbyś spożywać 6-8 koktajli dziennie przez długi czas, aby uzyskać około 3g białka na kilogram masy ciała - i tym samym nadal znajdować się w bezpiecznym zakresie! Podsumowując raz jeszcze: osoba zdrowa metabolicznie nie musi w ogóle martwić się spożyciem białka, o ile nie jest ono nienormalnie wysokie. Nadal możesz cieszyć się koktajlem po treningu!

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl