Trenuj wydajniej z kreatyną
Aby zrozumieć, co kreatyna faktycznie robi w naszym organizmie, musimy wyruszyć w krótką podróż do królestwa biochemii. Bez strachu! Nie będzie tak źle i nudno, jak mogłoby się wydawać. Zasadniczo chodzi przede wszystkim o trifosforan adenozyny lub w skrócie ATP. ATP jest walutą energetyczną naszych komórek. I jak nazwa sugeruje, jest to cząsteczka adenozyny (co nie jest dla nas w tym momencie istotne), do której przyłączone są trzy (tri) cząsteczki fosforanu. Odszczepienie jednej z tych cząsteczek fosforanu powoduje uwolnienie energii, którą nasz organizm może wykorzystać do wytworzenia energii (na przykład podczas uprawiania sportu). ATP staje się teraz ADP, czyli difosforanem adenozyny. Czyli ta sama cząsteczka adenozyny, ale teraz tylko z dwiema (di) cząstkami fosforanu.
A teraz dochodzimy do kreatyny. Kreatyna to magazyn fosforanów w naszym organizmie. Ponieważ cząsteczka fosforanu jest przyłączona do kreatyny w naszym organizmie. Powstaje fosforan kreatyny. Kreatyna jest bardzo bogata pod względem fosforanów. Z przyjemnością oddaje fosforan ADP, aby mógł ponownie stać się ATP. Można ją następnie ponownie wykorzystać do zapewnienia energii.
Oznacza to, że im więcej kreatyny jest przechowywane w naszych komórkach mięśniowych, tym więcej ATP może zostać ponownie zsyntetyzowane szybciej i tym więcej energii można dostarczyć. Oznacza to, że możesz osiągnąć większą wydajność, szczególnie w ćwiczeniach siłowych, a między przerwami w zestawie szybciej zregenerować się.
Dzięki temu będziesz trenować wydajniej i ogólnie osiągać lepsze wyniki. Kreatyna jest również bardzo przydatna dla naszego mózgu, dla naszego zdrowia oraz dla budowania i tonowania mięśni. Kreatyna jest więc dość wielofunkcyjnym suplementem.
Ale ważna jest jakość. Spożywając kreatynę, warto zwrócić uwagę na czystą Creapure. To najczystsza forma kreatyny, jaką możesz dostać. Jeśli chcesz zoptymalizować swój trening, to 3-5g kreatyny dziennie po treningu lub przed śniadaniem (w dni nietreningowe) jest właśnie dla Ciebie!