Łatwe NAWADNIANIE
Im większa jest intensywność wysiłku fizycznego, tym więcej ciepła wydziela ludzki organizm. Zostaje ono wydzielone głównie przez skórę w formie potu. Sportowiec może w czasie godziny wypocić 1 litr płynów, a w skrajnych przypadkach nawet ponad 3 litry.
Utrata płynów powoduje istotny spadek objętości osocza, czyli płynnej części krwi. Mniejszy strumień krążącej krwi powoduje ograniczenie dostaw tlenu do komórek. W konsekwencji serce zmuszone jest do większego wysiłku - bije szybciej, starając się wyrównywać te niedobory. Częstsza praca serca powoduje zwiększone wytwarzanie szkodliwych produktów przemiany materii. W mięśniach narasta tzw. dług tlenowy i zakwaszenie. Utrudnione usuwanie zbędnych produktów przemiany materii podnosi temperaturę ciała, a intensywne procesy fizjologiczne powodują szybsze zmęczenie organizmu. Oslabienie zaczyna się pojawiać w momencie, gdy ubytek wody wynosi 2% masy ciała.
Odwodnienie = niepotrzebne zmęczenie
Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie prowadzi do zmęczenia i skurczów mięśni. Wywołuje także problemy trawienne oraz osłabia układ odpornościowy. Niekorzystnie wpływa także na masę mięśniową, którą jest trudniej odbudować. Odwodnienie wzmaga katabolizm mięśniowy, to zaś wpływa nie tylko na ograniczenie osiągnięć treningowych, ale również wydłuża czas potrzebny do regeneracji organizmu. Odtworzenie poziomu płynów w organizmie jest sprawą pierwszoplanową, gdyż warunkuje całościową odnowę organizmu.
Podczas wysiłku lepiej jest pić mniej a częściej, niż dużo i nieregularnie. Dodatkowo wypijanie zbyt dużej liości wody (całkowite wyrównywanie strat) może niekorzystnie wpływać na układ pokarmowy; lepiej tolerowane jest przyjmowanie mniejszej ilości wody (60% strat).
Prawidłowe nawadnianie organizmu = lepsze wyniki sportowe
SÓD
Ludzki pot, oprócz wody, zawiera również sód, który należy uzupełniać podczas treningu. Wyrównywanie jego strat jest szczególnie ważne u osób rozpoczynających przygodę ze sportem, gdyż sód jest odpowiedzialny za prawidłową pracę mięśni. W litrze potu eliminujemy z organizmu około 1-4 g sodu.
Picie zwykłej wody nie rekompensuje utraty soli, której pozbywamy się zarówno z potem, jak i moczem. Ubocznym efektem obniżenia się stężenia sodu jest początkowy brak pragnienia. Wyjaśnia to częściowo, dlaczego tak wielu sportowców odwadnia się, nie zdając sobie z tego sprawy. Badania prof. B. Weschler (2006) bardzo dobrze zademonstrowały odwrotną zależność pomiędzy wydolnością fizyczną a szybkością pozbywania się sodu z organizmu - im szybciej następowała jego eliminacja, tym niższe były osiągnięcia sportowe. W czasie tego badania stwierdzono także, że zwykła woda niegazowana powoduje przyspieszenie wydalania soli. Z tego względu nie zaleca się jej picia podczas wysiłku - natomiast woda z dodatkiem sodu zwiększa wytrzymałość, szczególnie wtedy gdy wysiłek jest długotrwały.
WĘGLOWODANY
Dodatek cukrów na poziomie do 6% (jednak nie więcej, ze względu na spowalnienie nawadniania) pozwala na szybsze wchłanianie napoju nawadniającego, dlatego napoje nawadniające mają niższą zawartość węglowodanów niż napoje energetyczne. Węglowodany (cukry) to podstawowe "paliwo", z którego korzysta ludzki organizm podczas wysiłku fizycznego. Są dużo szybciej przekształcane w energię niż tłuszcze. Obniżenie poziomu cukru we krwi wpływa na ograniczenie wykorzystywania energii pochodzącej z węglowodanów. Właściwy poziom cukru zwiększa zdolność mięśni do wykorzstywania glukozy zawartej we krwi - w ten sposób oszczędzają one zgromadzony glikogen i wolniej się męczą.
Zalety napojów nawadniających:
- przeciwdziałają zmiejszeniu się objętości krwi;
- ograniczają wzrost temperatury ciała;
- są siłą napędową dla mięśni;
- opóźniają występowanie objawów zmęczenia.
Wieloletnie doświadczenia i badania pozwoliły na opracowanie specjalnych napojów sportowych, których skład jest optymalny nawet przy dużym spożyciu. Łatwe w użyciu i wydajne koncentraty w różnych smakach są odpowiedzią na problem właściwego nawadniania osób trenujących ale nie tylko ich. Dodatek witamin z grupy B oraz witaminy C przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia, wspierają układ nerwowy oraz regulują metabolizm żelaza. Sprawdź jak szybko możesz przygotować wartościowy nawadniający napój sportowy z koncentratu REFRESH LIGHT.