@WORKOUT

Problemy z budową mięśni: 7 najgorszych błędów, których należy unikać

Problemy z budową mięśni: 7 najgorszych błędów, których należy unikać

Błąd 1:

Wybierasz niewłaściwe ćwiczenia. Sportowcy, którzy chcą zbudować mięśnie, aby wyglądać lepiej, zwykle popełniają poważny błąd: trenują te mięśnie, których zbyt częste lub niewłaściwe ćwiczenia sprawiają im przyjemność. Zazwyczaj większość sportowców fitness koncentruje się głównie na klatce piersiowej, bicepsach i brzuchu. Czemu? Ponieważ możesz sam zobaczyć te mięśnie w lustrze. Z drugiej strony, uda i plecy są często tak samo zaniedbane jak łydki. Jeśli twoje ulubione mięśnie są dodatkowo trenowane za pomocą niewłaściwych ćwiczeń, stagnacja w wydajności jest nieunikniona. Zamiast bicepsów, brzuszków i motyli, wykonuj wyciskanie na ławce, podciągania się i przysiady. Dzięki tym ćwiczeniom szybciej zbudujesz mięśnie, a przy odpowiedniej kontroli treningu staniesz się znacznie silniejszy.

Błąd nr 2:

Robisz za dużo cardio. Trening cardio jest ważny. I zdrowy. Jak najbardziej zalecamy również regularne treningi cardio, ale zbyt dużo cardio może zahamować wzrost mięśni. Nazywa się to również treningiem równoległym. A więc trening, który znosi się nawzajem. A raczej: zbyt intensywny trening wytrzymałościowy ogranicza procesy adaptacyjne w naszym organizmie, które są odpowiedzialne i ważne dla budowy mięśni. Jeśli więc Twoim celem jest przede wszystkim budowanie mięśni, a dopiero w drugiej kolejności uzyskanie maksymalnej sprawności, powinieneś zredukować trening wytrzymałościowy do maksymalnie dwóch do trzech godzin tygodniowo i robić to w innym czasie niż trening siłowy. Wykonaj lekką rundę treningu cardio rano, a po południu lub wieczorem ćwicz siłowy.

Błąd 3:

Twoje ego jest dla Ciebie ważniejsze niż postęp. Ile wyciskasz z ławki? Znasz to pytanie? Prawdopodobnie tak. Czy znasz odpowiedz? To w ogóle nie ma znaczenia. Ponieważ budowanie mięśni wymaga znacznie więcej niż tylko czystej siły. Zwłaszcza przy maksymalnych próbach, zwykle nakłada się więcej, niż faktycznie można. Aby udowodnić coś innym na siłowni lub sobie. Technika jest często zaniedbywana - pracujemy z dużym rozmachem. Nie w pełnym zakresie ruchu, tylko w celu przeniesienia ciężaru. Jeśli jednak naprawdę chcesz, aby Twoje mięśnie rosły, powinieneś podnosić ciężary, a nie rzucać ciężarkami. Więc zostaw swoje ego w szatni. Zminimalizuje to również ryzyko kontuzji. To sytuacja korzystna dla wszystkich. Lepsze budowanie mięśni i mniej bólu.

Błąd 4:

Trenujesz plany twardzieli. Plany treningowe znanych kulturystów i znanych gwiazd fitness mogą wyglądać kusząco. Jednak powinieneś trzymać się od tego z daleka. Ponieważ zwykle te plany nie mogą być realizowane w dłuższej perspektywie dla zwykłych śmiertelników. Poza tym, że ćwiczysz zmęczony i po każdej sesji masz brutalne bóle mięśni, nic z tego nie dostaniesz. Ponadto nie jesteś na tym samym poziomie, co ci czołowi sportowcy. Przepraszam za szczerość. Raczej nie pomyślałbyś o uczestnictwie w wyścigu Formuły 1 tylko dlatego, że masz prawo jazdy, prawda? Dlaczego więc przyszedł ci do głowy pomysł, że możesz przekwalifikować plany treningowe gwiazd i odnieść z nimi taki sam sukces? Skończysz na przetrenowaniu szybciej niż myślisz. Rozwiązanie? Uniknij błędu nr 5.

Błąd 5:

Jesteś swoim własnym trenerem. A co by było, gdybyśmy postawili przed Tobą nowego kolegę walczącego o Twoją pracę, którego kwalifikacje polegają na przeczytaniu artykułów w różnych magazynach internetowych na temat Twoich wymagań zawodowych? Potraktowałbyś tego kolegę poważnie? Nie? Ale może właśnie jesteś tym kolegą? W przeciwieństwie do dobrze wyszkolonych trenerów fitness, możesz mieć wiedzę treningową właśnie z takich portali internetowych i teraz chcesz pisać własne programy treningowe - to nie jest dobry pomysł. A zwłaszcza nie, jeśli nie robisz optymalnych postępów. Pozwól profesjonalistom wykonać tę pracę. Idź do swojego trenera fitness w studio, powiedz mu o swoich celach i przygotuj z nim swój profesjonalny plan.

Błąd 6:

Często zmieniany plan treningowy. Budowanie mięśni to proces dostosowawczy. Ustawiasz bodziec treningowy, a organizm dostosowuje się do niego wraz z budową mięśni. Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze oraz uniknąłeś błędów nr 4 i 5, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zrobiłeś wszystko dobrze. Możesz jednak popełnić zupełnie inny błąd: nie jesteś wystarczająco konsekwentny w swoim podejściu i przeskakujesz z jednego planu treningowego do drugiego. To jest niebezpieczne. Ponieważ w ten sposób nigdy nie dajesz swojemu ciału możliwości prawidłowego przystosowania się. Zanim osiągniesz efektywną fazę planu treningowego, już zaczynasz następny plan. Ponieważ nie mogłeś czekać lub zawsze szukasz sposobów na poprawę. Ale co jest ważne: nie naprawiaj niczego, co nie jest zepsute. To znaczy: zachowaj plan treningowy przez co najmniej osiem tygodni, zanim wyciągniesz pierwsze wnioski lub zmienisz planowanie.

Błąd 7:

Za mało jesz. Sześciopak jest świetny. Bez wątpienia. Ale aby otrzymać sześciopak, musisz zmniejszyć procent tkanki tłuszczowej. Aby to zrobić, musisz jeść mniej. Ponieważ tylko wtedy, gdy spalasz więcej kalorii niż przez jedzenie, będziesz miał okazję stracić tłuszcz. Jednak budowanie mięśni wymaga energii. Jeśli jesz za mało, nie zużywasz wystarczającej ilości energii i materiałów budowlanych, aby prawidłowo budować mięśnie. Więc to sobie utrudniasz. Zastanów się więc, jaki jest twój główny cel w tej chwili. Czy wolałbyś szybko spalić dużo tłuszczu, czy odpowiednio zbudować mięśnie? Jeśli głównym problemem są mięśnie, nie zapomnij o jedzeniu.

 

Źródło obrazu: Fotolia

 
 
 
 
 
do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl