@WORKOUT
Astaksantyna - przykładowe badania wpływu na wzrok

 

ASTAKSANTYNA OPÓŹNIA WYSTAPIENIE STARCZOWZROCZNOŚCI

Prezbiopia (dalekowzroczność związana z wiekiem) jest spowodowana zmniejszoną zdolnością do skupiania się na bliskich obiektach z powodu utraty elastyczności soczewki krystalicznej po 45 roku życia. Badanie wykazało, że po suplementacji 6 mg astaksantyny 77% badanych odczuło poprawę widzenia pobliskie obiekty i zmniejszenie niewyraźnego widzenia.

Następnie nastąpiło złagodzenie zmęczenia oczu i sztywności ramion. Poprawę udokumentowano także obiektywnymi pomiarami. Współczynnik zwężenia źrenic, stosowany do oceny akomodacyjnej funkcji oka, wykazał ogólną poprawę o 19% po suplementacji astaksantyną. Wskaźniki poprawiły się zaledwie po dwóch tygodniach badania.

Dlatego naukowcy doszli do wniosku, że astaksantyna może spowolnić postęp prezbiopii u osób w średnim i starszym wieku1.

W innym badaniu ochotnikom podawano różne dawki astaksantyny (0 mg, 2 mg, 4 mg i 12 mg na dobę). Po przyjmowaniu astaksantyny przez 28 kolejnych dni nieskorygowana ostrość widzenia w dali uległa znacznej poprawie w grupach otrzymujących dawki 4 mg i 12 mg. Udokumentowano również statystycznie istotną poprawę amplitudy / prędkości akomodacji (przestawianie z obiektów bliskich na dalekie i odwrotnie)2.

1Shiratori i in. (2005). Wpływ astaksantyny na akomodację i astenopię - Badanie identyfikacji skuteczności u zdrowych ochotników. J. Clin. Therap. Med., 21 (5): 543-556

2Nakamura A i in. Zmiany funkcji wzrokowych po podaniu doustnym Astaxanthin Jpn J Clin Ophthalmol. 2004. 58 (6): 1051-1054


ASTAKSANTYNA ZMNIEJSZA STAN ZAPALNY OCZU IN VITRO I IN VIVO

Pozytywne działanie astaksantyny opiera się na jej właściwościach przeciwutleniających. Główną przyczyną stresu oksydacyjnego jest światło słoneczne, które zawiera promienie UV, które z kolei wytwarzają wolne rodniki. Wszystkie tkanki wystawione na działanie światła są poddawane takim fotooksydacyjnym uszkodzeniom.

Oczy i skóra to najbardziej wrażliwa tkanka. Ponadto siatkówka zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu jest bardzo szybko uszkadzana przez promienie UV. Uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV są główną przyczyną dwóch najczęstszych chorób prowadzących do upośledzenia wzroku i ślepoty - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem i zaćmy jądrowej związanej z wiekiem. Przeciwutleniacze zwalczają te niekorzystne procesy. Oko zawiera tylko kilka przeciwutleniaczy - tych, które mogą przenikać przez cienką barierę krew-siatkówka, a astaksantyna, dzięki swojej drobnej cząsteczce, ma łatwy dostęp do siatkówki. W rezultacie mniej wolnych rodników jest wytwarzanych przez blask UV, a im mniej wolnych rodników, tym mniej czynników wywołujących stan zapalny jest aktywowanych.

Dwa badania doprowadziły do tego samego wniosku - astaksantyna wykazuje działanie przeciwzapalne w tęczówce oka - mięśniu rzęskowym. Stłumiona przez astaksantynę aktywacja NF-kB, wywołana przez wolne rodniki, która powoduje i nasila stan zapalny. Rezultatem była niższa odpowiedź prozapalna1. W innym badaniu wykazano przeciwzapalne właściwości astaksantyny w zapaleniu błony naczyniowej oka wywołanym przez endotoksyny2. Naukowcy wyjaśnili, że zdolność astaksantyny do zmniejszania liczby komórek w tęczówce w stanie zapalnym jest jednym z powodów, dla których łagodzi ona objawy zmęczenia oczu.

1Suzuki Y i in. Supresyjne działanie astaksantyny na zapalenie błony naczyniowej oka wywołane endotoksynami szczurów poprzez hamowanie szlaku sygnałowego NF-kappaB. Exp Eye Res. Luty 2006; 82 (2): 275-81.

2Ohgami K i in. Wpływ astaksantyny na zapalenie wywołane lipopolisacharydami in vitro i in vivo. Zainwestuj Ophthalmol Vis Sci. 2003 czerwiec; 44 (6): 2694-701.


ASTAKSANTYNA POPRAWIA KRĄŻENIE NACZYNIOWE W OCZACH

Wszyscy słyszeliśmy o borówkach, które zawierają luteinę poprawiającą zdrowie oczu. Znacznie bardziej aktywna jest astaksantyna, która jest pozyskiwana z mikroalg.
 
Jest 28 razy silniejsza pod względem poprawy widzenia niż tradycyjne suplementy z borówkami. Astaksantyna, przeciwutleniacz, została uznana za innowację w suplementach poprawiających wzrok. Dzięki swojej drobnej cząsteczce z łatwością przenika przez siatkówkę, gdzie pochłania szkodliwe promienie światła niebieskiego i neutralizuje wolne rodniki.
 
Niski poziom przeciwutleniaczy i zmniejszony przepływ krwi to główne przyczyny, które mogą powodować zaburzenia krążenia naczyń włosowatych. Krążenie w siatkówce jest podstawą wewnętrznej równowagi oka. Dobre krążenie zapewnia prawidłowe dotlenienie oka, usuwanie produktów przemiany materii, a oko otrzymuje składniki odżywcze.
 
Po 4 tygodniach suplementacji astaksantyny (6 mg dziennie) poziom antyoksydantów we krwi znacznie wzrósł i poprawiło się krążenie naczyń włosowatych w obu oczach (n = 18). Grupa placebo nie wykazała żadnej zmiany (n = 18)*.
 
*Nagaki Y., i in. Wpływ astaksantyny na przepływ krwi włośniczkowej siatkówki u zdrowych ochotników. J Clin Therap Med. 2005; 21 (5): 537-542

WZROK I ZDROWIE OCZU

Astaksantyna to najnowszy suplement diety poprawiający zdrowie oczu. Różne badania kliniczne wykazały, że suplementacja astaksantyną wraz z innymi środkami poprawiającymi zdrowie może złagodzić objawy związane z zespołem widzenia komputerowego (CVS Computer Vision Syndrome) - suchość, zmęczenie lub łzawienie i ból oczu, niewyraźne widzenie oraz ból szyi i ramion.

Każda tkanka wystawiona na działanie światła jest narażona na działanie promieniowania UV i powodowanych przez nie uszkodzeń fotooksydacyjnych; siatkówka jest szczególnie wrażliwa, ponieważ zawiera wiele wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV są główną przyczyną dwóch z najczęstszych chorób prowadzących do upośledzenia wzroku i ślepoty - zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem i zaćmy jądrowej związanej z wiekiem.

Przeciwutleniacze zwalczają niekorzystne procesy, jednak oko zawiera tylko kilka antyoksydantów - tych, które mogą przenikać przez cienką barierę krew-siatkówka, a astaksantyna jest jednym z nich. Rezultat - mniej wolnych rodników powstaje z powodu blasku UV, a induktory zapalenia oczu są mniej aktywowane. Jest to korzystne nie tylko dla osób starszych, których oczy już tyle widziały w tym życiu, ale także dla wszystkich użytkowników komputerów.

Badania kliniczne wykazały, że naturalna astaksantyna poprawia zdrowie oczu i wzrok poprzez:

  • poprawa krążenia krwi w drobnych naczyniach krwionośnych oka (krążenie włośniczkowe);
  • łagodzenie objawów zespołu widzenia komputerowego i zmęczenia oczu;
  • poprawa zdolności oka i szybkości skupiania się na obiektach w różnych odległościach;
  • zmniejszenie stanu zapalnego mięśnia wewnętrznego lub rzęskowego oka.

ASTAKSANTYNA ZMNIEJSZA ZMĘCZENIE OCZU

Wzrok użytkowników komputerów poprawia się - staje się ostrzejszy, zmniejsza się napięcie w oczach i sztywność karku i pleców, oczy lepiej skupiają się na różnych odległościach!

Obecnie ludzie spędzają około 45 godzin tygodniowo patrząc na ekran - czy to komputera, telewizora czy smartfona. Doprowadziło to do nowej diagnozy - zespołu widzenia komputerowego. Najbardziej rozpowszechnione objawy to suchość, zmęczenie, podrażnienie i ból oczu, niewyraźne widzenie oraz ból szyi i ramion. Oczy męczą się, ponieważ ciągła koncentracja na ekranie zaburza krążenie i powoduje lawinę wolnych rodników.

W celu wyrównania zaburzonego krążenia i braku tlenu rozszerzają się naczynia włosowate - skutkuje to zaczerwienieniem oczu. Niektóre naczynia włosowate nie mogą wytrzymać nadmiernego ciśnienia i pękają, powodując dyskomfort i ból oczu. Jeśli nic nie zostanie z tym zrobione, tkanki i mięśnie oczu nadal się się degradują.

Kilka randomizowanych, podwójnie ślepych badań kontrolowanych placebo przeprowadzonych w Japonii dało obiecujące wyniki. Te nieprzyjemne objawy ustępują już po 4 tygodniach suplementacji astaksantyny. Na przykład badanie Nagaki i wsp. (2002) wykazało, że po 5 miesiącach suplementacji astaksantyną 54% badanych zgłosiło zmniejszenie subiektywnych objawów zmęczenia oczu: zmęczenia, suchości, niewyraźnego widzenia (n = 26). Grupa placebo nie wykazała żadnej zmiany (n = 13) 1. Zmniejszenie zmęczenia oczu po suplementacji astaksantyną zostało potwierdzone nie tylko osobistymi obserwacjami badanych, ale także obiektywnymi pomiarami. Na przykład w badaniu Nitta i wsp. (N = 30) po 4 tygodniach suplementacji astaksantyny (6 mg i 12 mg dziennie) amplituda akomodacji uległa poprawie.1 2 3 4 6 7. W innych badaniach uzyskano podobny wynik3 4 5 6 7.

1. Nagaki, Y et al. Effects of Astaxanthin on accomodation, critical flicker fusion, and pattern  visual evoked potential in visual display terminal workers. 2002. J Trad Med 19:170-173.

2. Nitta T et al. Effects of astaxanthin on accommodation and asthenopia – Dose finding study in healthy volunteers. J Clin Therap Med. 2005;21(5):534-56

3. Iwasaki T. and Tahara A. Effects of Astaxanthin on Eyestrain Induced by Accommodative Dysfunction. J of the Eye. 2006. 23(6):.829-834.

4. Takahashi & Kajita. Effects of astaxanthin on accommodative recovery. 2005. J. Clin. Therap. Med., 21(4):431-436.

5. Shiratori et al. Effect of astaxanthin on accommodation and asthenopia- Efficacy identification study in healthy volunteers. 2005. J. Clin. Therap. Med., 21(5):543-556

6. Sawaki, K. et al. Sports performance benefits from taking natural astaxanthin characterized by visual activity and muscle fatigue improvements in humans. J. Clin. Ther. Med. 2002. 18(9):73-88.

7. Nagaki et al. The supplementation effect of astaxanthin on accommodation and asthenopia. J. Clin. Therap. Med. 2006. 22(1):41-54.

do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl